Palaikau tradicines vertybes!
Tikiuosi, mane sekantys jau sukluso ir laukia ant kokios mažumos išliesiu tulžį. Norėjau tik dėmesį atkreipti. Iš tikro palaikau mūsų tradiciją - piratavimą. Tekstas apie spotify ir kt.
Muzika yra šaldytuvas
Pradėsiu šiek tiek nuo aplinkui. Kuomet Amerikoje prasidėjo masinė šaldytuvų gamyba. Jai labai priešinosi milžiniška ledo luitus prekiavusi industrija. Iki šaldytuvų žmonės pirkdavo šaldytus ledo luitus, kuriuos kraudavo į sandėliukus ir taip šaldydavo maistą. Ištirpus ledui, reikėdavo užsisakyti naujų. Šaldytuvų priešininkai teigė, kad šis prietaisas paliks žmones be darbo, Amerika patirs didelius nuostolius.
Dabar tai atrodo visiška nesąmonė. Tačiau šį pavyzdį vis atsimenu galvodamas apie muziką. Juk iš vienos pusės - muzika yra tiesiog garsas. Vienas garsas, naudojamas ligoninėse, gali pašalinti inkstų akmenis, kitas garsas, skambantis per kolonėles, gali suskaldyti nedrąsumą ir šokių aikštelėje paskatinti užkalbinti patikusį žmogų.
Grynai iš pragmatinės pusės: muzika mums teikia emocijas, kurias galbūt galėtų teikti prietaisas. Kam čia kankintis ir vargti su tais muzikantais, kai esame žingsnis nuo to, kad suvedus į kompiuterį emocijas, lūkesčius, raktinius žodžius per kolonėles pasigirs mūsų lūkesčius atitinkanti daina. Galbūt, prieštaraujantys dirbtinio intelekto sukurtai muzikai yra tie patys, kurie oponavo ir šaldytuvams?
Tačiau bent kol kas man atrodo priešingai. Tokie bizniai, kaip spotify yra bandymas vietoj šaldytuvų grįžti prie ledo luitų palėpėje. Šį tekstą paskatino parašyti pamatytas FB draugės įrašas. Paskaitęs komentarus po juo ir dar keliose vietose, suvokiau, kad labai nedaug žmonių, apskritai, žino, ką daro spotify.
Man muzika yra viena svarbiausių žmogaus kūrybos išraiškų. Muzika, kaip ir fizikos ar literatūros mokslas yra tai ką žmonės kūrė tūkstančius metų. Manęs vis nepaleidžia mintis, kad lygiai kaip galime paimti sudėtingus organizmus ir atsekti jų pradžią, nuo vienos ląstelės.
Lygiai taip galima su muzika. Paimti bet kurį muzikos kūrinį ir tol eiti atgal, kol sugrįžtume iki lanko šūvio. Kur žmogus, iššovęs lanką, nusprendė iš jo pasidaryti pirmąjį styginį instrumentą.
Lygiai kaip norint sukurti šaldytuvą, reikėjo naudoti tūkstantmečius kauptas žmogaus fizikos, chemijos ir kitų mokslų žinias. Taip pat ir muzikoje užkoduota neišsiamema žmonių kūrybinė patirtis ir pro/ar/re/gresas. Muzika kaip begalinis tetris vis kyla. Būna net atvejų, kai muzika, kuri atrodo visiškai nauja iš tiesų turi tradicinės muzikos šaknis.
Grupės DNA gitaristas Arto Lindsay: We deliberately used elements from Brazilian music and from African and Asian music.
Nenustebčiau, kad ir dabar daugelis mano sekėjų išgirdę DNA vargu ar išžvelgtų tas šaknis, slypinčias už triukšmo:
Beje šią grupę atradau žiūrėdamas filmą Downtown 81 apie menininką Jean-Michel Basquiat, kuris jame vaidina save.
Prieš einant į kitą skyrių, noriu pabrėžti, kad kūrybos tetris ir tai, kad turbūt visa kūryba yra kūrybos tąsa, galioja viskam. Taip pat galima tyrinėti ir vazoną su gelėmis, stovintį ant palangės.
Tas pats Basquiat kūrybai įkvėpimo sėmėsi ir iš simbolių knygos. Apie mitų įtaką Žvaigždžių Karų režisieriui turbūt net nereikia minėti.
Už tradicinį piratavimą
Pirmiausia, apie aukščiau minėtą draugės postą. Jis buvo toks:
Mano logika, jeigu dideli bizniai gali kontroliuoti grojaraščius, kodėl jo mūsų kraštuose negalėtų kontroliuoti didžiosios kultūros mėgėjai? Ai, nors pala, negi galvojot, kad dalykai pas jus atsiranda netyčia: Explainer: How Russia leverages TikTok, Telegram for influence.
Bet ne apie propagandą šis tekstas. Pirmiausia, jeigu jūs prenumeruojate spotify, nes jums patogu turėti visą muziką - viskas gerai. Negyvenate iliuzijoje. Jei perskaitę šį tekstą pasijausite kalti. Nesijauskite, spotify prenumerata tikrai nėra blogiausias dalykas, ką žmonės daro dėl savo patogumo. Bet jei dar turite kapsulinį kavos aparatą, tai dekit iš kaltės. Jūs gyvatės.
Tačiau jeigu prenumeruojate spotify, nes manote, kad remiate ar palaikote muzikos kultūrą, nes juk klausotė legaliai - gyvenate visiškoje iliuzijoje. Jau geriau pirataukite. Norėdami parisiųsti daugiau laiko sugaišite, vadinasi, daugiau pagalvosite apie muziką. O jei dar virusą parsisiųsit, išvis super:
- siunčiausi Mikutavičių ir gavau virusą.
Nuostabi istorija pokalbiui. Geriau nei apie orą. O jei dar rimtas virusas, tai žėk ir vietinius kompiuterių taisytojus paremsite. Žinoma, hiperbolizuoju, tačiau prieš džiaugdamiesi, kad klausotės muzikos legaliai, pasidomėkite, kur tie jūsų pinigai nueina.
Iš tiesų, prenumeruodami spotify remiate vieną didžiausių biznių. Kuris jūsų pinigus investuoja į ginklus, misinformaciją (pavyzdžiui, karantino metu antivakserių idėjas skleidusiam Joe Rogan) ir dar krūvą blogybių. Tačiau blogiausia yra tai, kad dar pernai spotify įvedė naujovę ir nebemokės muzikantams, kurie nesurenka 1000 perklausų per mėnesį. Pagal kai kuriuos šaltinius daugiau kaip 1000 perklausų surenka tik apie 19 procentų spotify esančių atlikėjų.
Kitaip tariant spotify klausote naujo Lapkričio dvidešimtosios orkestro albumo, bet jūsų pinigai atitenka Jovani. Žinoma, kažkas gali sakyti, kad orkestras pats kaltas, kad groja muziką rūsiuose, o ne stadionuose. Pagal tokią logiką statybininkui, atėjusiam kloti plytelių, jūs irgi galėtumėte nemokėti. Pats kaltas, kad daugiabučių tūlikus, o ne nacionalinius stadionus stato.
Nesupraskite neteisingai. Tikrai nesakau, kad stadionus renkantys atlikėjai, turi gauti tiek pat, kiek mažose erdvėse nišinę ar nekomercinę muziką grojantys. Tiesiog atrodo labai keistai, kai platforma, kuri atsirado dėl muzikantų, didžiąją dalį pajamų sumoka dezinformaciją skleidžiančiam Joe Rogan, bet ne muzikai.
Tikslumo dėlei reikia pridėti, kad panašius bajerius daro ir kitos plaftormos. Rašau apie spotify, nes populiariausias. Jei įdomu, kaip smaugiama žmonių kūryba labai rekomenduoju perskaityti šią knygą.
Spotify yra muzikos kelmas
Šalia nesąžiningo atlygio muzikantams spotify dabar daro viską, kad kuo mažiau reikėtų mokėti muzikantams ir pinigai liktų jiems. Vienas iš to kurti netikrus atlikėjus ir atlikėjas. Apie tai sužinojau iš Ted Gioia teksto.
Principas paprastas - skiepyti įprotį, kad žmonės kuo daugiau muzikos klausytų pasyviai. Sukuriami grojaraščiai “muzika darbui”, “muzika barui”, “muzika studijoms” ir panašiai. Tose grojaraščiuose dominuoja arba pigiai padaryta, šiam tikslui samdytų muzikantų arba kartais tiesiog dirbtinio intelekto kurtos variacijos.
Interviu Ted Gioia pateikia pavyzdį apie švedų kompozitorių Johan Röhr, kuris turi daugiau perklausų nei Michael Jackson. Turi daugiau perklausų, bet jo niekas nežino, nes visos jo perklausos yra sugeneruotos būtent per tuos automatiškai kuriamus grojaraščius. Tokia savotiška pinigų plovimo schema.
Dabar vis pashazaminu įvairiuose erdvėse. Ir štai mano trys atradimai:
1. Hesburgeryje grojo Vance Westlake, Thomas Jack Foley & Jodie Mellor daina Sunday Kind Of Love. Nežinant konteksto ir pamačius, kad dainos shazam ieškojo tik 134 žmonės, galima pagalvoti, kad jau esi muzikos gurmanas. Greito maisto restoranas, groja nišinę muziką. Užėjus į youtube situacija tokia pati vos keturi šimtai perklausų. Super jau radau country auksą. Kountrybės, kaip pasakytų kantri Tėvas Virgis Stakėnas.
Čia biški dėta pastangų. Dainoje vienas vardas apie kurį galima rasti info - Jodie Mellor. Youtube koverius dainuojanti mergina. Tačiau apie kitus du vardus neradau jokios info. Nors Vance Westlake kai kurie kūriniai spotify turi milijoną ir daugiau perklausų. Vėlgi nežinant pasikartojančio modelio galima pagalvoti, kad čia muzikos genijus, norintis išlikti anonimu.
2. Jeigu prieš tai buvęs pavyzdys neatrodo blogai. Kitas tam pačiam Hesburgeryje nushazamintas kūrinys Everlasting light, atliekamas kolektyvo Piano Tribute Players.
Keturi tūkstančiai žmonių ieškojo. Tačiau užėjus į spotify, kai kurie kūriniai turi net po 21 milijoną peržiūrų. Vėlgi milijonus peržiūrų renkantis kolektyvas, kaip koks Banksy nori likti nežinomas
3. Ir paskutinis apie kurį sužinojau tik ruošdamas info šiam tekstui. Kavinėje nushazaminau šį kūrinį:
Čia užkliuvo vienas dalykas. Vanilla Sky yra egzistuojanti pop punk grupė. O kavinėje girdėjau kažkokį myžalinį tv krautuvės garso takelį. Vėlgi pasirodo, tai aktuali problema, kuri nesprendžiama, nes viskas juda link to, kad net Jovani nereikėtų mokėti, o viskas būtų dirbtinio intelekto kurta košė, nešanti pinigus spotify.
Tai prie ko čia tas kelmas? Todėl, kad žmonių kuriama muzika yra kaip medis, su šaknimis, kamienu, šakomis ir lapais. Gyvas organizmas. Spotify nukerta medį ir vietoj jo siūlo pinotexe marinuotą kelmą.
Lietuva vs Spotify
Tačiau, kad ir kiek čia blogų dalykų prirašiau Lietuva bent jau kol kas, mano nuomone, laimi prieš Spotify.
Pirmiausia, todėl, kad yra labai daug iniciatyvų ir galimybių muzikantams gauti paramą iš valstybės.
Antra, gyvename arenų ir stadionų laikais. Tai reiškia, kad žmonės eina į sau patikančių atlikėjų koncertus. Juk kuo daugiau žmonių patirs gyvos muzikos džiaugsmą, tuo labiau vertins ir pačią muziką bei jos kūrėjus. Žinoma, norisi, kad eitų ne tik didelių vardų klausytis, bet ir užsuktų į mažus koncertus pas pradedančius, ar šešėliuose nardančius kūrėjus.
Trečia, bent man atrodo, kad Lietuvoje dar gana lengva pasiekti save dominančia platformą ir joje susilaukti dėmesio. Nemėgstu daug save laikančių muzikos kritikais ar kritikėmis, liūdina dažno paviršutiniškas požiūris į muziką, tačiau negalima jų negerbti už eterio suteikimą ypač pradedantiems kūrėjams.
Turim visas sąlygas auginti muzikai, beliko pasirūpinti, kad didelių korporacijų šalnos nepakirstų jaunų daigelių.
Tai, ką po velnių daryti su spotify?
Jei rūpi muzika. Pirmiausia, tik progai pasitaikius - eik į koncertus. Turi atliekamų pinigų - pirk merčą, įrašus fizinius arba iš bandcamp. Pasakok aplinkiniams apie patinkančią muziką. Apie nepatinkančią irgi pasakok.
Jei spotify negali atsisakyt, bent jau neklausyk automatiškai sudarytų grojaraščių. Rinkis žmonių kuruojamus grojaraščius ar laidas ir pats susidaryk grojaraščius. Kitaip sakant, jeigu neperki žiedo stoty iš random vyro, kuris teigia, kad tikrai auksinis, nepirk ir padielkinės muzikos. Manau, dar daug kas atsimenate abibas ir nice kedų laikus.
Mano rekomendacijos, kur sugaudyti muziką, kur gal kas nežinojote:
Muzikos informacijos centras - šiuolaikinė muzika, ne visada telpanti į rėmus;
Ore.lt kaip sako patys - vienas seniausių nepriklausomos žiniasklaidos kanalų;
Lietuvos udegroundinės muzikos archyvai ir kocertai;
Facial Tumour Booking - į Lietuvą atveža įvairiausios tamsaus udergroundo;
Po pertraukos vėl vyks festivalis Braille satellite, puiki proga patikrinti savo muzikinės tolerancijos ribas;
Gabrielius Baranauskas, jau nežinau kiek metų, kasdien ant subjektyvius renginius;
Jei daskaitėte iki čia
Buvau išvažiavę į Londoną, apie kelionę galite rasti mano instagram paskyroje paspaudę čia
Jei patinka, galite paremt mokamai prenumeruodami šį naujienlaiškį substack arba palikti ant arbatos čia:
SEB LT697044060007814631
Paypalas: aciukadrasote@gmail.com
Revolut
“Jei įdomu, kaip smaugiama žmonių kūryba labai rekomenduoju perskaityti šią knygą.” - gal čia linkas turėjo būt?
Kaip keista. Aš šiek tiek klausausi rusiškos muzikos (Zemfyra pagrinde), bet nei sykį "discover weekly" man nepasiūlė nieko rusiško.