Muzikos hitai kaip burgeris
Baigiau Nedarbo Kalendoriaus turelį. Pasirodymas nufilmuotas, bus atskiras įrašas. Kitą spektaklį rašysiu apie muziką ir čia pirmas tekstas biški apie guilty pleasure.
Taigi muzikos hitai yra burgeris. Hitų kaip ir burgerių gali būti visokių. Greito maisto burgeris yra hitas, nes jis patinka milijonams. Mamos burgeris yra hitas, kuris yra skaniausias pasaulyje, nors ragavo tik keli žmonės.
Pirmą kartą burgerio paragavau makdonalde. Ir ilgą laiką burgeris asocijavosi tik su makdonaldu. Jokiuose kituose kavinėse burgerių nebuvo. Kad ir kaip kvailai skambėtų galvojau, kad burgeris yra makdonaldo kūrinys. Dabar jau žinau, kad hamburgerio pavadinimas kilęs nuo Vokietijos miesto Hamurgo. Dabar žinau, kad makdonaldas nukopijavo naminį maistą ir iš jo padarė komercinį hitą.
Kai galvoju apie muziką, atrodo, kad augau tik ant greito maisto muzikos. Jokia kita muzika manęs nepasiekė. Ir nors greito maisto suvalgius kelis kartus nemirštama, tačiau baisu pagalvoti, kas būtų jeigu tik greitą maistą būčiau valgęs paauglystėje.
Atvykus į Vilnių buvau ištroškęs muzikos ir norėjau nerti kuo giliau. Pažinti įvairius muzikos skonius. Žinoti, kas man patinka, o kas ne. Žinoti, iš kur ateina dainos. Tuo pat metu visą mokykloje klausytą muziką norėjosi ištrinti. Pirmiausia, todėl, kad net ta, kurią pats grodavau mokyklos diskotekose asocijavosi su agresija. Jaučiausi, kad klausydamas tų hitų vėl esu uždarytas greitame maiste. Muzikinis potrauminis sindromas.
Tačiau su traumomis reikia pasigalinėti, o ne leisti joms tave spęsti į kampą. Tą pritaikiau ir muzikai. Juk kaip domintis makdonaldo burgerio kilme galima atrasti sveiko maisto, taip ir su muzika.
Viskas prasidėjo ne nuo burgerio, o nuo užėjimo naktį į kavinę Berlyne, kokiais du dvyliktais. Ten išgirdau melodiją, kuri iš pradžių nukėlė mane į kaimo šokius, bet paskui pakerėjo grožiu: It’s a fine day loking out the window
Ei, taigi čia ta daina, pagal kurią marozai taškydavosi. Čia ATB! Tik be byto. WTF?
Grįžęs pradėjau narstyti atradau, kad dar prieš ATB buvo kita versija ir čia buvo kito laikmečio šokių hitas.
Nors šokių muzika nėra mano interesų laukas, tačiau ruošiantis šiam tekstui radau šviežią Kirsty Hawkshaw istoriją ir klausytis kaip atsirado OPUS III gabaliukas, buvo labai įdomu:
Grįžęs iš Berlyno padiginęs radau, kad dainos autorius yra toks Edward Barton, kuris šalia tamsių lopšinių rengdavo tokių avantgardinius pasirodymus. Kur man tokie dalykai patinka:
Pradėjęs gaudyti daugiau info ir it’s a fine day konteksto radau, kad ji buvo rinkinyje Pillows & Prayers.
O ten radau ir po to ilgai klausiau romantišką dainelę: Kevin Coyne Love in your heart
Staiga mano nemėgstamas ir atmestas hitas pavirto į neišsemiamą atradimų šaltinėlį. Tiksliau, ATB hitas iš nemielų asociacijų tapo ledkalnio viršūne, kuri tik dar labiau parodo, kiek daug net atrodytų nuvalkiuotuose dalykuose slepiasi. Ir kaip visgi įdomiai veikia muzika, kur tamsi ir niūri lopšinė staiga tinkamai įdėta į visai kitą kontekstą gali pavirsti šokių hitu.
Po tokių atradimų tik dar kartą įsitikinu, kad guilty pleasure terminas yra visiška nesąmonė. Juk niekas nenukenčia, niekas nenuskriaudžamas kai žmogus klausosi muzikos, kuri jam kelia vienus ar kitus prisiminimus. Žinoma, nekalbame apie tuos atvejus, kai žmogus klausosi tik hitų. Bet čia jau ne hitų problema, o valgymo sutrikimas. Ir, žinoma, norisi, kad kuo daugiau žmonių patirtų tą jausmą, kuomet su draugais valgai skanų maistą. O tam reikia nedaug - atverti ausis ir išgirsti.
Tą patį vakarą Berlyne, prieš tai Berlyne vėlgi netyčia užklydau į Mark Fell koncertą, kuris dar atvėrė dar naujų muzikinių patirčių. Ir kai pagalvoju, kad gyvenime buvo laikas, kuomet ne ironiškai skambėjo Svajoklis ir grupė ir po to Mark Fell. Man pačiam čia yra sunkiai suvokiama kelionė.
Tačiau čia yra tik vienos dainos istorija. Jų yra daugiau ir tas patirtis dėsiu į savo naują darbą. Darbiniu pavadinimu - dirigentas.
Antradienais grožinius išsigalvojimus
Kitomis dienomis apie kažką pabumbu
Planuoju daugiau
Jei patinka, galite paremt mokamai prenumeruodami šį naujienlaiškį substack arba palikti arbatos:
SEB LT697044060007814631
Paypalas: aciukadrasote@gmail.com
Revolut: https://revolut.me/domas28