Meilė: sportas, menas ir mokslas
Prie švenčių stalo kažkas persivalgys ir pasijaus kaltas. Neverta. Robertas Nevecka padarė iliustraciją, priminė klumpes. Primenu apie bėgimą. Kad prie stalo būtų ramiau. Prieš tai pabumbu.
Čia pasidalinsiu seniau savo rašytu, bet papildytu tekstu apie bėgimą. Roberto iliustracija vėl priminė daug pasvarstymų apie tai, ką žmonės daro, kad nusiramintų. Svarbu paminėti, nors iliustracijoje akcentuojami vyrai, depresija lyties neturi. Fun fact Aurimas Valujavičius savo valtį pirko iš jau Atlantą perplaukusios Jasmine Harrison. Ir taip simboliškai istoriškai dėliojasi, kad muziejuje valtis yra Aurimo, o ne Jasmine, kuri pasiekė rekordo. Galų gale, juk Jėzus prisikėlė. O ne kokia moteris.
Šiaip prieš Velykas mokyklose galėtų vykti repo betlai tarp biologijos mokytojo(s) ir tikybos mokytojo(s). Jeigu laimi biologijos: soriukas šiais metais Jėzus neprisikels. Koncentruosimės į evoliuciją. Jokių ten pasaulis per septynias dienas ir panašiai. Per velykas transliacija iš Cerno, kur rodo nepaaiškintus reiškinius. Iki kitų metų.
Jei laimi tikybos. Gyvenam kaip gyvenę, per šventes rodo vyrus su sijonais, galingiausios institucijos, kuri nors ir sako, kad myli visus žmones, bet kažkaip penkiasdešimt procentų narių negali užimti aukštesnių, nei tarnaitės pareigų, o dalies net neįsileidžia. Nu, tiksliau, įsileidžia, bet ne iki galo. Bažnyčios pažiūros į seksualines mažumas yra kažkas panašaus, jei į sporto klubas sakytų:
mes gėjus priimam, bet neleidžiam naudotis jokiais treniruokliais ir štangomis. Galit ateiti, susimokėti ir daryti priklaupimus.
Išsiplėčiau. Šventės gi. Iš tiesų jau rašiau praeitą savaitę, kuomet gyvenime viską bandoma paaiškinti. Be to, visai patiko ContraPoints mintis, kur ji kalbėdama apie sąmokslo teorijas astrologiją prilygina istorijos pasakojimui. Kartais reikia pasakos apie Eglę žalčių karalienę, kartais apie Venerą įėjusią į jaučio žvaigždyną. Tik nereikia gripo gydyti pagal pasakas.
Prieš einant prie bėgimo. Dar apie kančią ir kūrybą. Jeigu tau paleisti viduriai, mažai šansų, kad ką nors sukursi. Jeigu roto virusas, net iki virtuvės nenueisi. Apie tai fainiai pasakė David Lynch:
David nuolat kalbėjo apie transcendentinę meditaciją. Nežinau, kas tai yra. Bet daug dalykų, kas jis sako apie meditaciją man tinka bėgimui. Dažnai dalykus sugalvoju bėgiodamas. Tai čia mano patarimai, jei svarstote bėgimą pasirinkti, kaip priemonę kovoti su prasta savijauta arba šiaip norit pabėgioti. Patarimai rašyti dar iki maratono su klumpėmis:
Taigi:
Su petraukomis bėgioju nuo mokyklos laikų. Bėgimas yra tapęs tokiu beveik betiksliu įpročiu.
Be tikslo teigiama prasme, kaip koks dantų valymas, tikrai nebūna, kad kiekvieną kartą valydamas dantis galvoju “nu, ką odontologai, norėjot uždirbti - negausit nė cento”.
Čia bus suvestinė iš mano pastebėjimų, o tuo pat gal net paskatinimas, jei kas nors turite savo mėgstamą sporto šaką – pavasaris puiki proga ja pasidalinti.
KAIP PRADĖTI?
Bėgimas yra ta sporto šaka, kuriai tinka citata:
„80 percent of success is showing up“.
Viskas. Svarbu išbėgti, o visa kita tik smulkmenos. Kaip sakė, Kaune gyvenęs, Einšteino dėstytojas Minkovskis:
– bėgime kaip ir reliatyvumo teorijoje - laikas be vietos nieko gero nežada.
Viskam reikia laiko ir vietos. Pasakot sau, kad du mėnesius, du kartus per savaitę išbėgsite po 30 min. Tai reiškia bėgimui ir dušui sugaišit mažiau laiko, nei, kad skrolindami(os) tūlike prailginate šikimą.
KAIP BĖGTI?
Kuo lėčiau, tuo geriau. Negalvoti nei apie kilometrus, nei apie greitį. Svarbiausia nebėgti per greitai. Kaip nebėgti per greitai – turite bėgti tokiu tempu, kad galėtumėte kalbėti. Pavyzdžiui, išbėgę trečią kartą, 20tą minutę skambinat draugui(ei) ir sakot, kad dabar du mėnesius, du kartus per savaitę bėgiosit. Jei paskambinus pavyksta ir savaitgalį suplanuoti – viską darot teisingai.
SVARBU – prieš ir po bėgimo būtinai padarykit dešimt minučių tempimo pratimų. Raktiniai žodžiai youtube:
10 minute stretch/warm up before jogging.
10 minute stretch/cool down after jogging
Jei turit tik pusvalandį tempimus trumpinkite, bet nepraleiskite. Nesijaudinkite, jei bėgsite trumpiau, juk sakiau bėgimas yra:
„80 percent of success is showing up“. Tempimai yra bėgimo dalis tad čil.
Jei pradžioje bėgsite per greitai arba išsikelsite nelabai realių tikslų, kur pvz šeštadienį ant pachmo sugalvojat, kad nuo pirmadienio bėgiosiu 6 kartus per savaitę. Sudegsit ir paskui dėl to kaltinsit save, net nesuprasdami, kad čia ne dėl jūsų valios stygiaus, o dėl nerealaus tikslo. Čia būtų tas pats, kas nemokėdamas plaukti sugalvotum, kad va pirmadienį perplauksiu Nerį giliausioj vietoj.
GĖDA
Tikrai ne viena(s) drauga(ė) yra sakę „man gėda aš taip lėtai bėgu, o dar paneriu bėgant kiti lenkia“. Žinokit, tie/tos kur lenkia ir supranta, kad lėtas bėgimas turi savo priežastį. Pamatęs lėtai bėgantį žmogų galėčiau sugalvoti šimtą priežasčių, kodėl ji(s) bėga lėtai:
recovery bėgimas po traumos;
recovery bėgimas po maratono;
bėga po kojų dienos namo;
jaunystėje sportavo atsitiko gyvenimas, priaugo svorio, pakilo kraujospūdis, suprato, kad kažką reikia daryt.
O, kad visur yra durnių, keista būtų, kad žmogus atsisakytų verslo ar eiti į merus, nes tą daro Matijošaitis.
APRANGA
Visiškai px. Svarbu nesukaisti. Sako, orientyras yra +10 laipsnių. Pavyzdžiui, jei lauke +1 rengiatės bėgimui taip lyg būtų +11. Kedai patogūs, bet kariai bėga ir su kerzais. Tai avalynė dzin, tik basiems nerekomenduoju, nes galit užsikrėsti hipiais. Nu, ok, nėra visai dzin, bet pradžiai kedai praktiškai visi sueis.
Aišku, jeigu manot, kad už vidutinę algą nusipirkę naują aprangą bėgsite daugiau – galimas variantas, bet didesnis šansas, kad teks kurtis Vinted akauntą ir čete įrodinėti, kad apranga „tikrai vieną kartą nešiota“.
SOLO AR KOKIO KLUBO IEŠKOTI?
Bėgioti vienam(i) ar su grupe priklauso nuo žmogaus, bet prisijungus prie kokio klubelio pradėsit su kažkuo bendrauti ir kartais išbėgti norėsis vien todėl, kad bus su kuo pašnekėti. O paskui iš to seka ir sveika konkurencija tarpusavyje, bendros išvykos į stovyklas, o gal ir į varžybas. Jei ką aš bėgioju su Vilniaus bėgimo klubu.
Didžiausi pliusai bėgiojant vienam(i) nereik prie nieko taikytis ir gali pabūti su savo mintimis.
FINIŠAS
Nesu bėgimo treneris. Tai visą mano informaciją vertinkite pakeltu antakiu. Jei kažką darant skauda, pykina, tempia - tai yra ženklas, kad kažką darote blogai. Bet nepamirškite:
„80 percent of success is showing up“.
O jei turit laiko ilgesniems ir detalesniems dalykams labai rekomenduoju klubo Love Streams Running. Be treniruočių, klubas daro ir premijas jaunimui, o jo treneris Jonas Žakaitis, pats į bėgimą atėjo iš meno pasaulio. Jų bėgimo pradžiamokslis youtube.
Pabaigai dar David Lynch motyvacijos
Nesvarbu kokia jūsų gyvenimo aistra meilei reikia sporto, kad pažintumėte kūną, mokslo, kad pažintumėte pasaulį ir meno, kad pažintumėte gražius dalykus. Kažkaip taip. Gero ir skanaus stalo.
Primenu jau šią savaitę su monospektakliu atvarau į Kauną (ketvirtadienį) ir į Alytų(penktadienį)
Mane paremti galite:
Antradienais grožinius išsigalvojimus
Kitomis dienomis apie kažką pabumbu
Planuoju daugiau
Jei patinka, galite paremt mokamai prenumeruodami šį naujienlaiškį substack arba:
SEB LT697044060007814631
Paypalas: aciukadrasote@gmail.com
Revolut: https://revolut.me/domas28