Įmintas ryšys. Kas gražesnio?
Neįmanoma pasiklysti, jeigu nežinai kur esi, kur eini ir iš kur atėjai. Tačiau arčiausiai tiesos esi kuomet nebežinai kur esi. Ilgai norėjau parašyti tekstą apie grožį. Nežinau ar pasiklydau.
Moksliškai įrodyta, kad kalbėdami su savo žaliais augaliukais namie, skatinate jų augimą. Taip yra todėl, kad kalbėdami mes iškvepiam anglies dioksidą, kurį vartoja augalai. Tai yra vienas iš įminto ryšio pavyzdžių. Tam, kad tai būtų padaryta, pradžiai kažkas turėjo tą ryšį pajausti ir po to paversti savo veikla.
Iš pradžių kažkoks neapibrėžtas jausmas, po to noras jį pažinti ir, galiausiai, jo pavertimas formulėmis. Manau, tokia seka yra žmonijos pamatas, kuris laikosi ant noro įminti ryšį. Juk viskas turi ryšį: globalinio atšilimo ryšys su iškastiniu kuru, muzikos ryšys su matematika ir, žinoma, druskos ir kainų ryšys. Kodėl kai pradeda barstyti druską ant kelio, brangsta šildymas? (Bajerių policija jau lekia vyu vyu vyu vyu)
Būtent tokie įminti ryšiai man yra gražu. Juose jausmai ir formulės turi eiti kartu. Kartais reikia formulių ir faktų. O kartais visos tos formulės ir faktai byra kaip televizinėje loterijoje kamuoliukai, o mes sėdim su tusčiu loterijos bilietu. Tada reikia jausmų. Jausmai, tokiais momentais, būna lyg desperatiškas sėkmingas metimas paskutinę varžybų sekundę. Kartais, atvirkščiai, jausmai kaip pelkė mus traukia dumblan. Tada reikia formulės, kuri kaip rankos ištiesimas ir paspaudimas, yra ženklas, kad aš noriu su tavimi susipažinti.
Grožis man yra tas imintas ryšys, kuomet žmogus sujungia jausmus ir formules. Man visai nesvarbu ar tai yra akademinas ar jo paties išgalvotos formulės. Man visai nesvarbu ar tie jausmai tikri. Man visai nesvarbu, kur tai nutinka mašinų sporte, tapyboje ar prekybos centre, salės darbuotojui kraunant riešutus į lentynas. Net cemento maišus galima gražiai sukrauti. Ir tie pilki mašai gali atrodyti taip pat gražiai kaip pastelinių spalvų grožio ir mados žurnalas.
Dabar žmonės yra pavargę nuo aplinkos, kurioje viskam bandoma rasti sėkmės formules pamirštant jausmus.
Tik nedaugelis gali paaiškinti, kodėl žiūrėdami į realistiškai nutapytą namą, mes žinome, kad tai nėra tikras namas ir nebandome apsigyventi jame. Tačiau, pavyzdžiui, būtent socialinių tinklų algoritmai, sprendžiantys kieno įrašus mes matome, mums bruka nutapytą namą ir siūlo jame apsigyventi. Ir čia norisi pasakyti – mūsų imintas ryšys prieš jūsų formules be jausmų.
Visi žmonės, kuria ir ieško savo įminto ryšio ar ryšių, kurie jiems būtų gražūs. Per dažnai grožis atiduodamas tik menui. Lyg meilę išreiškia tik poetai, dainininkai. Juk jie tik įmena savo ryšį savo kalba. Kažkam meilė gali būti jo ar jos paties sutvarkyta skalbenkė. ir visai nesvarbu formu. Kriokianti metalo daina gali būti meilės daina.
Visi žmonės pasirenka, ką jie kuria. Visi žmonės pasirenka kas jiems gražu. O man grožis yra neatsiejamas nuo kažkokio pavojaus ar nepatogumo. Grožis turi priversti suklusti. Kitu atveju, tai tik formulės arba tik jausmai.
Man grožis niekada nėra patogus. ir turbūt nebus patogus. Norisi, kad grožis paimtų visą mano sąmonę ir nutėškęs ant kėdės pasakytų:
žiūrėk, kas tau yra!? Žiūrėk! Klausyk!
Pastaruoju metu vienas iš tokių gražių dalykų yra Ghédalia Tazartès muzika. Kuris po savo močiutės mirties, dar būdamas vaikas miške atrado dainavimą. Ir man jo muzika graži, nes jis turbūt įminė ryšį, pamindamas muzikos standartus, bet tuo pačiu jausmus vertė formulėmis, o formules jausmais:
I’d never heard a rock’n’roll song with the words of Rimbaud. The words in rock’n’roll are generally poor.
Bandcampe albumas 5 Rimbaud 1 Verlaine, parašytas Rimbaud tekstams. Tačiau ant kūrybos užkabino ši daina, kuri pastaruoju metu yra vienas gražesnių girdėtų dalykų, privertusių atverti ausis. Ausys atsivėrė nuo dainos Ma bohème (fantaisie):
O dainos tekstas yra Arthur Rimbaud eilėrašti My Bohemia: A Fantasy .
Kurio paskutinės eilutės:
Where, rhyming into the fantastic dark,
I plucked, like lyre strings, the elastics
Of my tattered shoes, a foot pressed to my heart.
Nesinori baigti kažkokiais sloganais. Tačiau norisi padrąsinti pakovoti už savo grožį. Neatiduokite jo pastelinėms spalvoms.
Jei patiko, pasvarstykite paremti mano kūrybą. Tai galite padaryti:
a) ateidami į mano gyvus pasirodymus. Bilietai čia: Nedarbo kalendorius
b) mokamai prenumeruodami šį naujienlaiškį substack arba:
c) SEB LT697044060007814631
Paypalas: aciukadrasote@gmail.com
Revolut: https://revolut.me/domas28