Apsaugok mus nuo viso kontento
Šis įrašas skirtas tiems kas mėgsta save edukuoti žiūrėdami youtube. Pasidalinsiu savo keliais pastebėjimais, kurie man padėjo, galbūt padės jums, galbūt nuspręsit manęs nebesekti ;)
Šitas įrašas įkvėptas draugo Fb posto. Jis pasidalino nuorodą į youtube video ir pridūrė, kad labai svarbus video, kurį visi turėtų pamatyti. Video labai skambiu pavadinimu:
Longest Ever Study on Intelligence Reveals Something Extraordinary
Pažiūrėjau. Ir šitas video mane privertė dar kartą permąstyti, kaip ir kokį kontentą, būtent kontentą aš vartoju. Video nors ir skambiu pavadinimu, bet tai yra tiesiog Python kursų reklama. Pradžioje vyras suintriguoja, tipo, dabar jums pasakysiu paslaptį, atlieka keletą teatralinių klišių, pareklamuoja savo kursus ir atskleidžia “tiesą” - reikia skaityti, jei nori būti protingu. Taip, o jei nori nenumirti pageidautina valgyti, tuštintis ir kvėpuoti.
Vaizdo įrašas turi labai daug peržiūrų, o pats kanalas virš 600k sekėjų. Užėjus į kanalą galima rasti daugiau video skambiais pavadinimais:
5 Surprisingly Simple Brain Hacks that will make you LEARN FASTER
Jame panašiu principu pasakomos akivaizdžios tiesos: reikia mankštintis, miegoti ir pan. Taip, o skęstantis žmogus turėtų nebeskęsti ir pradėti plaukti. Nors juk žinome, kad sunkiausia yra išmokti plaukti, žinoti, kaip nepakliūti į povandenines sroves ir panašiai.
Tiesa, tokia, kad norint kažką išmokti nėra trumpo kelio ir užkišant savo dienas tokiais vaizdo įrašais pradėsite mokytis lėčiau arba visai nesimokinsite. Ir dabar kai rašau, jaučiuosi truputį kaip youtube būtų mano narkotikas ir dabar mokau, kaip vartoti atsakingai.
Linksmesnė istorija. Youtube buvo kanalas apie muziką The Punk Rock MBA. Jame melonamas Finn McKenty dalinosi istorijomis apie savo mėgstamus muzikantus, jam puikiai sekėsi tapo vienu populiaresnių gitarinės muzikos vlogerių (600k sėkėjų). Visi žiūri smagu ir praeitą gruodį tokia antraštė:
Pasirodo, jis visiškai nemėgsta muzikos! Ten buvo ne nuomonė, o tiesiog perpasakoti wikipedia straipsniai. Ir kai kažkas jo paklausė ar jis tikrai darydamas video apie grupe System Of A Down. Jo atsakymas buvo, kad atseit jūs ką durni, aš neturiu tiek laiko, kad juos klausyčiau. Mano tikslas buvo uždirbti pinigų, o ne muzikos klausytis.
Dalis muzikos bendruomenės pasipiktino lyg paaiškėjus, kad kaimo klebonas tik dėl pinigų ir berniukų viską darė, joks tikėjimas nedomino. Juk muzika - šventa. Ją reikia vertinti, patirti.
Iš vienos pusės tai atrodo ciniškas pavyzdys, bet iš kitos pusės žmogus norėjo gyventi iš kontento ir to pasiekė. Ir aš buvau to kontento bukas vartotojas. Dažnai užuot klausęsis muzikos, aš tiesiog žiūrėjau į bičą, man savais žodžiais atpasakojantį wikipedia tekstus.
Po jo ištryniau visą youtube žiūrėjimo istoriją, nes pastebėjau, kad labai daug mano žiūrimo turinio yra būtent tokie video. Nesvarbu ar tai apie technologijas ar apie filosofijas, ar sveikatą. Tai nėra edukacija, tai yra kontentas.
Nebūtų nieko blogo, jei jis neatimtų - aha!, momento. Juk žmogaus kūryba reiškiasi būtent tuomet kai mes patys kažką sugalvojam. Nesvarbu, neriam vašeliu ar žaidžiam krepšinį. Būtent tas minties pagavimas savo galvoje ir yra tas, kas mus edukuoja.
Prieš kažkiek metų buvo projektas, turėjęs pakeisti skaitymą - Blinkist. Jo tikslas, storas knygas suspausti į kelis puslapius. Lyg knygoje būtų tik informacija. Bet juk pats skaitymas yra procesas, kuris mums gali padėti neišprotėti. Ir svarbu yra ne skaitymo greitis, o pats skaitymas. Čia kaip komikas Steven Right sakė: geriu kavą prieš miegą, kad galėčiau greičiau sapnuoti.
Ir iš tiesų buvo dar vienas dalykas, paskatinęs šį įrašą daryti. Tai, kad parašiau feisbuko postą. Ir po juo buvo komentaras:
Neturiu nieko prieš chatgpt, bet jeigu aš kitų žmonių įrašūs skaitau ne tik dėl informacijos. Skaitydamas juos, aš geriau galiu identifikuoti informaciją, kartais labiau tapatintis su tais žmonėmis. Galų gale, turtinti savo stilių.
Žinoma, galbūt tam žmogui mano tekstai neverti skaitymo. Tai irgi normalu. Bet man atrodo, kad ką technologijos ir korporacijos bando padaryti, tai yra kuo labiau nuasmeninti kūrybą. Kai, užuot pasimėgavus knyga ar net daina, skaitom AI suvestines. Žinoma, visai įdomu būtų gauti tūso suvestinę, bet pačio tūso ar bendravimo ta suvestinė negali pakeisti. O kūryboje, nesvarbu ar tai muzika, knygos, teatras, filmai svarbiausias faktorius yra rasti tai, kas įpavidalina mums aktualius matymus.
Ir kaip sakiau pradžioje, galbūt po šio įrašo kils mintis manęs nebesekti. Vis dažniau pastebiu, kad Substack padarė reels ir vis skatina žmones sekti kuo daugiau. Tačiau juk visi laiko turime ribotai. Kam prenumeruoti dalykus, kurių neskaitom ir paskui griaužtis, kad el.pašte prisikaupė neskaitytų dalykų. Kai geriau susidėti prioritetus, kas iš tiesų patinka ;)
Linkiu kuo daugiau unikalių patirčių internete ir kuo mažiau kontento. Gero savaitgalio.
Ai, dar kviečiu į savo pasirodymus:
Antradienį Vilniuje Sodas2123
Trečiadienį Klaipėdoje Rasalas
Mane paremti galite
Antradienais grožinius išsigalvojimus
Kitomis dienomis apie kažką pabumbu
Planuoju daugiau
Jei patinka, galite paremt mokamai prenumeruodami šį naujienlaiškį substack arba:
SEB LT697044060007814631
Paypalas: aciukadrasote@gmail.com
Revolut: https://revolut.me/domas28